Přemýšlíte někdy, proč některá díla umění, architektura nebo taky přírodní úkazy působí harmonicky a líbivě? Co způsobuje, že nám něco připadá přirozené a něco ne? Odpovědí může být fenomén známý jako zlatý řez, zlatý poměr, zlaté číslo nebo také Fibonacciho posloupnost.
V tomto článku si odkryjeme tajemství tohoto univerzálního klíče k estetice, který používali i naši předci ve starověkém Egyptě při stavbě pyramid. Ukážeme si, co přesně zlatý řez je, proč je považován za ideál krásy a harmonie a jak se jeho principy uplatňují v současnosti. Zkrátka po přečtení a shlédnutí tohoto článku vám bude jasné co to je a proč je pro nás jako lidstvo podstatné.
A jako bonus vám zde nechám odkaz na zajímavý zdroj, kde můžete studovat tento fenomén do větší hloubky.
Co je zlatý řez?
Jako rovnici to lze zapsat takto: a + b/a = a/b =Φ ≈ 1,618
Zjednodušeně řečeno je to poměr. Abychom to dokázali jasněji uchopit, pojďme se na to podívat více do hloubky. Většina z nás si určitě ze školy pamatuje číslo Φ (Fí) které je jednadvacáté písmeno řecké abecedy a rovná se hodnotě 1,618...... Dnes už víme, že matematika je v podstatě jazyk. Spousta z nás si však neuvědomuje, že matematika se v přírodě vyskytuje častěji než jen počet listů na stromě nebo květině. Všechno v přírodě má rovnici a nic není náhodné.
Tento všudy přítomný tajemný poměr nás ovlivňuje více, než si uvědomujeme. Což si za chvíli taky ukážeme. Pro snadnější uchopení se podívejte na toto video:
A když už přibližně tušíme, co zlatý řez je, pojďme se teď podrobněji podívat na již zmíněný pojem Fibonacciho posloupnost, který se zlatým řezem přímo souvisí. Jsou často zaměňovány kvůli jejich vzájemnému vztahu, ale ve skutečnosti jde o dva odlišné principy. Patří mezi nejznámější posloupnosti, označuje se jí nekonečná řada čísel: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89 ...
Každé číslo v této posloupnosti je součtem dvou předchozích čísel. Můžeme ji vizuálně znázornit jako spirálu, známou také jako "zlatou spirálu" nebo také spirála Nautilus. Na toto téma jsem také našel vhodné video, po kterém vám bude jasné, co to ta Fibonacciho sekvence vlastně je.
Historie zlatého řezu
Za nejstarší vyjádření zlatého poměru lze považovat stavby pyramid ve starověkém Egyptě. První písemný náznak se ukrývá již v Rhindově papyru, v dnešní době spíše nazývaném Ahmesovým papyrem, který obsahuje celkem 84 matematických úloh. V tomto papyru se tvrdí, že v konstrukci pyramid je ukryt tajemný kvocient označovaný "seqt", který někteří historikové považují za zlatý poměr.
Je zřejmé, že staří Egypťané znali tento univerzální jazyk přírody a přesto si spousta lidí stále myslí, že to byla méně vyspělá civilizace, než jsme dnes my. Sdělení řeckého filosofa Heródota: "Pyramida byla vybudována tak, že obsah každé stěny se rovná obsahu čtverce, jehož strana má délku rovnající se výšce pyramidy."
Také spousta umělců využívalo tento poměr ve svých dílech. Jedním z nich byl Leonardo da Vinci, který používal tuto proporci v dílech, jako je Poslední večeře a Vitruviánský muž.
Zlatý řez v přírodě a každodenním životě
S klidem na duši si troufám říct, že se jedná o jazyk celého vesmíru a přirozeně nás to k němu přitahuje. Najdeme ho téměř všude.
Pokud se podíváme na náš vesmír (prostředí ve kterém žijeme), můžeme si povšimnout jistých podobností, které se neustále opakují. Jedná se o původní informaci zabudovanou ve všem živém i neživém, která pochází ze stejného zdroje.
Posloupnost zrcadlí ramena spirálních galaxií:
Tento jev naznačuje, že celý náš vesmír a hmota v něm jsou shodně formovány stejným vzorcem, jakýmsi kódem nebo zákonem, který hmotné částice uspořádává a řídí i jejich pohyb.
Pásy oblačnosti tvořící se ve středu tropických cyklónů:
Věděli jste, že Fibonacciho posloupnost je rovněž dráha, po níž se draví ptáci přibližují ke své kořisti nebo po níž se hmyz přibližuje ke zdroji světla? 💡
Dalším krásným úkazem je loděnka hlubinná (Nautilus pompilius). Jedná se o druh mořského hlavonožce (jeden ze čtyř žijících druhů rodu Nautilus).
Ulita hlavonožce Nautilus je krásným příkladem zlatého řezu. Samozřejmě zde můžeme zařadit i ulitu hlemýždě. | Autor: Chris73 /Wikimedia Commons.
A co takhle ocas chameleóna?
Nebo chobot slona?
Růže:
Mořská vlna
Vodní vír
Lidská ruka:
Holub:
Závěr + bonus
Už je nám všem nejspíš jasné, že tento univerzální zákon přirozeně platí všude a na všechno vytvořené přírodou. Ukazuje nám to, že celý vesmír a hmota v něm jsou postaveny podle přesně určených zákonitostí, což nepotvrzuje teorii náhodných, ničím neřízených procesů vývoje. Naopak, ukazuje nám to na jakýsi kód, základních informaci, jehož původ je zatím neznámý.
Můžeme to nazvat Bohem, Zdrojem, Univerzální silou, Vesmírem nebo jakkoliv chceme. Důležitější je myšlenka, že je to skutečné a že všichni jsme součástí něčeho většího. Jednoho velkého celku.
Přikládám vám tady odkaz na 3 zajímavá videa:
https://www.youtube.com/watch?v=ahXIMUkSXX0
https://www.youtube.com/watch?v=lOIP_Z_-0Hs
https://www.youtube.com/watch?v=14-NdQwKz9w
A taky tento zajímavý zdroj: